From Fedora Project Wiki

< Cs CZ

Revision as of 21:09, 20 September 2016 by Jibecfed (talk | contribs) (internal link cleaning)
(diff) ← Older revision | Latest revision (diff) | Newer revision → (diff)

O Fedoře

Svoboda: Co *je* Fedora?

Operační systém, skupina projektů a způsob myšlení.

Co je Fedora? Template:CzechDict/Fedora


Fedora je operační systém. Nová verze vychází dvakrát za rok. Je zcela Zdarma, a zavázali jsme se to tak nechat i do budoucna. Je to ta nejlepší kombinace robustního a nejnovějšího softwaru, který ve světe open source softwaru existuje.

Hlavní myšlenkou je Dělat Správnou Věc. Pro nás to znamená - poskytování open source softwaru - zcela zdarma, volně použitelného, modifikovatelného, dále šířitelného, a nezatíženého patenty.

[[TableOfContents(3)]

Zdarma, jednoduše a efektivně

Fedora poskytuje absolutně bezplatný software, který disponuje kompletním grafickým instalátorem. Dále nabízí jednoduše použitelného okenního manažera (desktop) a administrační nástroje. Fedora je efektivní a usiluje o to, aby mohla naplnit potřeby různých druhů uživatelů.

Svoboda: Používejte ogg - ne mp3

Proč nemůže Fedora přehrávat soubory mp3?

Proč je mp3 tak populární? Protože je lepší než cokoliv jiného?

Ne. Formát mp3 je populární, protože jeho autoři ho patentovali, ale svá práva z počátku nebránili, aby podpořili jeho rychlou adaptaci. Poté, když se stal de facto nejrozšířenějším formátem, začali svá patentová práva hájit agresivně a restriktivně.

Volné, open source multimediální kodeky - jako například rodina kodeků Ogg - jsou vynikající a nejsou chráněné patenty. Nikdy nebyly, nikdy nebudou. Proto podporujeme Ogg Vorbis (ztrátový) a FLAC (neztrátový) pro audio, Speex pro mluvené slovo a Ogg Theora pro video.

Pro ty, kteří trvají na používaní mp3, není těžké přijít na to kde sehnat správné přehrávače. Přesto by jsme raději změnili svět, něžli šli poslušně s ním.

Buďte ve styku: Fedora komunita

Fedora Web Fóra:: Pro uživatelskou podporu použijte naše Fedora Web Fóra

Fedora Mail-listy:: Fedora Project má několik mail-listů pro uživatele a přispěvatele.

Fedora IRC Chat kanály:: Pište a pokládejte otázky živě na Fedora IRC kanálech na irc.freenode.net.

Další možnosti jak komunikovat s Fedora komunitou najdete na Communicate.

Vedení: Rada projektu Fedora

Rada projektu Fedora se skládá jak ze členů Fedora komunity, tak i z jejích členů uvnitř společnosti Red Hat. Tato rada vytyčuje celkový směr, kterým se Fedora Project ubírá, upevňuje vazby mezi Fedora komunitou a společností Red Hat, a podporuje a posiluje komunitu v hledání nových cest a inovativních řešení. Především však tato rada zaručuje, že Fedora zůstane navždy a pro každého zdarma.

Reference

Jak můžete pomoci

Triage: Join the Fedora Triage project

Fedora moves very quickly and has lots of users. As a result we see our fair share of bugs.

People often aren't so careful about how they file bugs, though. A lot of these bugs are poorly explained, not replicable, duplicates, or simply not bugs at all. It takes a very long time for developers to cull through these bug reports to determine which are valid and which aren't.

Fedora Triagers provide an incredibly valuable service. By ensuring that all bugs are good bugs, they save countless hours of developer time and allow Fedora to produce better software quicker.

Join the Fedora Triage project at BugZappers .

Documentation: Join the Fedora Docs project

The goal of the Documentation Project is to create easy-to-follow, task-based documentation for Fedora users and developers. Longer guides are available to cover major topics such as Installation.

Join the Fedora Documentation Project at DocsProject


Package Collection: Join the Fedora Packaging project

There's a great big world of Free software out there, and more being developed every day. The goal of Fedora Packagiing is to make all of that software available to Fedora users with the click of a button.

It takes a lot of work to package and maintain software, though. What about that cool piece of software that just isn't available as an easy-to-install RPM? Someone just needs to package it up. That someone might as well be you, right?

Learn how to make good software packages, and share your favorite applications with hundreds of thousands of Fedora users worldwide.

Join the Fedora Packaging project at PackageMaintainers

Translation: Join the Fedora Translation Team

Fedora needs to be available for users all around the world. Does Fedora speak your language? If it doesn't, it should. You can help.

Join the Fedora Translation Team at DocsProject/Translation

Spread the word: Become a Fedora Ambassador

Do what we are doing here. Spread the good word of Fedora. Spread the glamor. Spread the action. Make waves. Encourage participation. Encourage the community.

Dont forget to collect feedback and listen to users. Give a good critique, or hear the good critiques of others. Tell us what works and what doesn't. Help us improve the project and gain even more Fedora users.

Help Fedora Do the Right Thing. Join us at Ambassadors

Live CDs: Join the Fedora Live CD Project

Want to demonstrate the power, technology and usability of Fedora?

Want to take Fedora for a test ride?

Want to tinker and experiment?

Create your own Fedora Live CDs.

Use the Fedora Live CD's and creation tools at FedoraLiveCD


Proč mám pomáhat?

Vaše jméno v "záři reflektorů", online životopis, a možná i výlet na FUDCon.

Zaprvé, přispějete Fedoře a dostanete Vaše jméno do distribuce. Jasně, to je fair play.

Zadruhé, pokud jste přispěvatelem Fedory nepotřebujete žádné fantastické doporučení; můžete potenciálnímu zaměstnavateli prostě říct, ať si vyhledá Vaše jméno na Googlu. ;)

Zatřetí, nejlepší Fedora přispěvatelé dostávají cestovní stipendia k účasti na konferencích Fedora vývojářů a uživatelů v jim nejbližších destinacích. Budete mít příležitost setkat se s osobnostmi hnutí open source softwaru.

A nakonec, pokuď jste se dostali až sem, určitě se open source softwarem buď zabýváte a nebo ho dokonce již používáte. Tak proč netrávit čas něčím, co Vás bude bavit a ostatní to navíc využijou. Jaké jiné podněty ještě potřebujete? Připojte se k nám.