From Fedora Project Wiki
(Translation to Czech)
(Completion of translation)
Line 43: Line 43:
 
Lidem obvykle trvá asi 30 minut, než se sžijí s používáním wiki stránek a několik týdnů editování, než se jim to stane druhou přirozeností.
 
Lidem obvykle trvá asi 30 minut, než se sžijí s používáním wiki stránek a několik týdnů editování, než se jim to stane druhou přirozeností.
  
Once you do create an account, check your [[Special:Preferences|preferences]] and be sure you verify your email address and turn on email notification if you'd like it -- you can find out when your talk page, or any page on your [[Special:Watchlist|watchlist]], is modified. You may want to add information about yourself to your userpage (see [[User:Mchua|Mel's]] for an example).
+
Jakmile vytvoříte účet, zkontrolujte své [[Special:Preferences|preference]] a ujistěte se, že ověříte svou e-mailovou adresu a pokud chcete, zapněte si i e-mailové upozornění -- můžete tak zjistit, kdy se změní vaše diskusní stránka nebo jakákoli stránka ve vašem [[Special:Watchlist|seznamu sledovaných stránek]]. Možná budete chtít přidat osobní informace na vaší uživatelké stránce (viz [[User:Mchua|Melův profil]] jako příklad).
  
=== Further details ===
+
=== Další detaily ===
  
See [[Help:Editing]] for more detailed instructions on the edit culture of Fedora's wiki and some templates that we often use.
+
Podrobnější pokyny týkající se kultury úpravy wiki Fedory a některých šablon, které často používáme, naleznete v části [[Help: Editing | Nápověda:Úpravy]].
  
=== Above all else ===
+
=== Nad vším ostatním ===
  
'''Be bold.''' Don't worry about memorizing all the rules before starting - just dive in, knowing that there's plenty to learn, and ask for help and feedback along the way. People will cheerfully correct you if you ask; it's better to try doing something quickly and then ask if you got it right (all edits on the wiki are reversible) than to not make an edit because you're afraid of "doing something wrong." We absolutely love to see new people try and learn, and will jump in and lend a hand when asked, or if we spot something.
+
'''Buďte odvážní.''' Nebojte se před puštěním se do díla si zapamatovat všechna pravidla - ponořte se do toho s vědomím, že je toho hodně k učení a na své cestě se nebojte požádat o pomoc, případně o zpětnou vazbu. Lidé vás rádi opraví, pokud o to požádáte. Je lepší zkusit něco rychle udělat a pak se zeptat, jestli to máte správně (všechny úpravy na wiki se dají vrátit), než neudělat vůbec nic, protože se bojíte "udělat něco špatně". Rádi sledujeme, jak začátečníci zkouší nové věci a jak se učí a když potřebují nebo něco objevíme, rádi nabídneme pomocnou ruku.
  
== Getting help ==
+
== Získání pomoci ==
  
Feel free to ask people questions on [[IRC]] or mailing lists on how to do something - experienced folks will often be more than happy to share their tricks.  
+
Neváhejte položit lidem otázky na [[IRC]] nebo v mailových konferencích, jak něco udělat - zkušení lidé budou často více než rádi a podělí se s vámi o své triky.  
  
The '''#fedora''' channel on '''irc.freenode.net''' is usually a good place to find people and ask questions about using the wiki. Depending on what they're trying to do, the people there may be able to help you figure out a better place to ask for help, but it's a general good first stop. There are some instructions on using [[IRC]] available if you are new to it.
+
Kanál '''#fedora''' na '''irc.freenode.net''' je obvykle dobré místo k nalezení lidí a položení otázek ohledně používání wiki. Závisí na tom, čeho se snažíte docílit, ale obecně jsou lidé na IRC schopni vám poradit, kam se konkrétně obrátit a kde můžete požádat o konkrétní pomoc. Nicméně začít hledat odpovědi na své dotazy na IRC kanálech je obecně dobrý první krok. Pokud je pro vás IRC něco nového, navštivte [[IRC | instrukce o IRC]].
  
 
[[Category:Czech translations]]
 
[[Category:Czech translations]]

Revision as of 13:08, 8 March 2018

Převzato z práce uživatele Mel Chua z OLPC wiki stránek.

Co je tato wiki zač?

(Převzato z Wikipedie:) Tato stránka je wiki. Wiki je software, který uživatelům umožňuje snadno vytvářet, upravovat a propojovat webové stránky - v tomto případě informace a projekty týkající se Projektu Fedora. Wiki stránky se často používají k vytváření webů určených pro spolupráci a k tomu, aby mohly vytvářet webové stránky pro komunity, jako je například tato.

Wiki projektu Fedora je zcela otevřená. Obecně řečeno, kdokoliv může upravit libovolnou stránku, pokud si myslí, že ji může nějakým způsobem zlepšit. Wiki stránky jsou obecně navrženy s filozofií snadné opravy chyb na místo jejich obtížného vytváření. Několik aktivních, zkušených editorů wiki funguje jako správci wiki, kteří opravují a zabraňují vandalismu. Zkušení uživatelé wiki pomáhají novým v jejich začátcích.

Podívej se na tohle video aby bylo jasné, jak funguje wiki a jak se liší od webových stránek, blogů nebo e-mailů.

Naučte se používat wiki

Vzhůru do toho

Editace

 • Struktura a formátování stránek wiki jsou určeny zjednodušeným značkovacím jazykem, známým jako "wikitext".
 • Kliknutím na záložku Editovat v horní části stránky zobrazíte wikitext stránky.
 • Zadejte změny přímo do stránky a poté klikněte na tlačítko Publikovat v pravé horní části stránky (Začátečníci by se nejprve měli pokusit o editaci testovací stránky.

Diskuse

 • Wiki stránky jsou zpravidla učeny veřejně orientovaným a ustáleným informacím.
 • Ke každé wiki stránce je přidružena stránka Diskuse (známá také jako "diskusní stránka") určena pro diskuse o obsahu samotných wiki stránek.
 • Klikněte na záložku Diskuse v horní části stránky (vedle záložky "Stránka"), abyste se dostali na stránku diskuse. (Můžete si to zkusit nyní na diskusi této stránky.)
 • Některé wiki stránky diskusní stránku zatím nemají, ale pokud máte o stránce co říct, neváhejte a buďte první, kdo se na diskusní stránce vyjádří a začne konverzaci.

V poznámkách, diskusích a e-mailech často členové komunity Fedory používají při odkazu na názvy a nadpisy stránek wiki zkratku. (Například název/nadpis této stránky je "Wiki".) Wiki zápis [[Název stránky]] je přeložen jako http://fedoraproject.org/wiki/Název_stránky.

Sledování

 • Členové častokrát "sledují" stránky, o které se zajímají, což znamená, že chtějí být upozorněni vždy, když je tato stránka aktualizována, aniž by se museli vrátit a ručně je sami kontrolovat každý den.
 • Níže uvedená příručka podrobněji popisuje toto a další témata.
  • Nejprve si budete muset vytvořit FAS účet, který bude sloužit jako přihlašovací jméno pro wiki (stejně jako pro mnoho jiných zdrojů v rámci Fedory). To nám pomáhá zjistit, kdo píše na wiki a co, takže vám můžeme správně přiřadit ocenění za vaši pomoc.

Strukturovanější cesta

Někteří lidé se rádi učí, jak používat wiki více strukturovaným způsobem. Pokud hledáte zdroje, doporučujeme začít s:

 1. Vytvoření FAS účtu, který bude sloužit jako přihlašovací jméno k wiki.
 2. Pročtení lekcí Wikieducatoru a projít si tolik cvičení, kolik budete chtít. Wikieducator používá stejný software jako my a udržují vynikající lekce o tom, jak začít s editací.
 3. Přečtěte si informace o konkrétních specifikách wiki projektu Fedora Wiki prvky, která jsou na stránkách k dispozici pro použití.

Lidem obvykle trvá asi 30 minut, než se sžijí s používáním wiki stránek a několik týdnů editování, než se jim to stane druhou přirozeností.

Jakmile vytvoříte účet, zkontrolujte své preference a ujistěte se, že ověříte svou e-mailovou adresu a pokud chcete, zapněte si i e-mailové upozornění -- můžete tak zjistit, kdy se změní vaše diskusní stránka nebo jakákoli stránka ve vašem seznamu sledovaných stránek. Možná budete chtít přidat osobní informace na vaší uživatelké stránce (viz Melův profil jako příklad).

Další detaily

Podrobnější pokyny týkající se kultury úpravy wiki Fedory a některých šablon, které často používáme, naleznete v části Nápověda:Úpravy.

Nad vším ostatním

Buďte odvážní. Nebojte se před puštěním se do díla si zapamatovat všechna pravidla - ponořte se do toho s vědomím, že je toho hodně k učení a na své cestě se nebojte požádat o pomoc, případně o zpětnou vazbu. Lidé vás rádi opraví, pokud o to požádáte. Je lepší zkusit něco rychle udělat a pak se zeptat, jestli to máte správně (všechny úpravy na wiki se dají vrátit), než neudělat vůbec nic, protože se bojíte "udělat něco špatně". Rádi sledujeme, jak začátečníci zkouší nové věci a jak se učí a když potřebují nebo něco objevíme, rádi nabídneme pomocnou ruku.

Získání pomoci

Neváhejte položit lidem otázky na IRC nebo v mailových konferencích, jak něco udělat - zkušení lidé budou často více než rádi a podělí se s vámi o své triky.

Kanál #fedora na irc.freenode.net je obvykle dobré místo k nalezení lidí a položení otázek ohledně používání wiki. Závisí na tom, čeho se snažíte docílit, ale obecně jsou lidé na IRC schopni vám poradit, kam se konkrétně obrátit a kde můžete požádat o konkrétní pomoc. Nicméně začít hledat odpovědi na své dotazy na IRC kanálech je obecně dobrý první krok. Pokud je pro vás IRC něco nového, navštivte instrukce o IRC.