From Fedora Project Wiki

Převzato z práce uživatele Mel Chua z OLPC wiki stránek.

Co je tato wiki zač?

(Převzato z Wikipedie:) Tato stránka je wiki. Wiki je software, který uživatelům umožňuje snadno vytvářet, upravovat a propojovat webové stránky - v tomto případě informace a projekty týkající se Projektu Fedora. Wiki stránky se často používají k vytváření webů určených pro spolupráci a k tomu, aby mohly vytvářet webové stránky pro komunity, jako je například tato.

Wiki projektu Fedora je zcela otevřená. Obecně řečeno, kdokoliv může upravit libovolnou stránku, pokud si myslí, že ji může nějakým způsobem zlepšit. Wiki stránky jsou obecně navrženy s filozofií snadné opravy chyb na místo jejich obtížného vytváření. Několik aktivních, zkušených editorů wiki funguje jako správci wiki, kteří opravují a zabraňují vandalismu. Zkušení uživatelé wiki pomáhají novým v jejich začátcích.

Podívej se na tohle video aby bylo jasné, jak funguje wiki a jak se liší od webových stránek, blogů nebo e-mailů.

Naučte se používat wiki

Vzhůru do toho

Editace

 • Struktura a formátování stránek wiki jsou určeny zjednodušeným značkovacím jazykem, známým jako "wikitext".
 • Kliknutím na záložku Editovat v horní části stránky zobrazíte wikitext stránky.
 • Zadejte změny přímo do stránky a poté klikněte na tlačítko Publikovat v pravé horní části stránky (Začátečníci by se nejprve měli pokusit o editaci testovací stránky.

Diskuse

 • Wiki stránky jsou zpravidla učeny veřejně orientovaným a ustáleným informacím.
 • Ke každé wiki stránce je přidružena stránka Diskuse (známá také jako "diskusní stránka") určena pro diskuse o obsahu samotných wiki stránek.
 • Klikněte na záložku Diskuse v horní části stránky (vedle záložky "Stránka"), abyste se dostali na stránku diskuse. (Můžete si to zkusit nyní na diskusi této stránky.)
 • Některé wiki stránky diskusní stránku zatím nemají, ale pokud máte o stránce co říct, neváhejte a buďte první, kdo se na diskusní stránce vyjádří a začne konverzaci.

V poznámkách, diskusích a e-mailech často členové komunity Fedory používají při odkazu na názvy a nadpisy stránek wiki zkratku. (Například název/nadpis této stránky je "Wiki".) Wiki zápis [[Název stránky]] je přeložen jako http://fedoraproject.org/wiki/Název_stránky.

Sledování

 • Členové častokrát "sledují" stránky, o které se zajímají, což znamená, že chtějí být upozorněni vždy, když je tato stránka aktualizována, aniž by se museli vrátit a ručně je sami kontrolovat každý den.
 • Níže uvedená příručka podrobněji popisuje toto a další témata.
  • Nejprve si budete muset vytvořit FAS účet, který bude sloužit jako přihlašovací jméno pro wiki (stejně jako pro mnoho jiných zdrojů v rámci Fedory). To nám pomáhá zjistit, kdo píše na wiki a co, takže vám můžeme správně přiřadit ocenění za vaši pomoc.

Strukturovanější cesta

Někteří lidé se rádi učí, jak používat wiki více strukturovaným způsobem. Pokud hledáte zdroje, doporučujeme začít s:

 1. Vytvoření FAS účtu, který bude sloužit jako přihlašovací jméno k wiki.
 2. Pročtení lekcí Wikieducatoru a projít si tolik cvičení, kolik budete chtít. Wikieducator používá stejný software jako my a udržují vynikající lekce o tom, jak začít s editací.
 3. Přečtěte si informace o konkrétních specifikách wiki projektu Fedora Wiki prvky, která jsou na stránkách k dispozici pro použití.

Lidem obvykle trvá asi 30 minut, než se sžijí s používáním wiki stránek a několik týdnů editování, než se jim to stane druhou přirozeností.

Jakmile vytvoříte účet, zkontrolujte své preference a ujistěte se, že ověříte svou e-mailovou adresu a pokud chcete, zapněte si i e-mailové upozornění -- můžete tak zjistit, kdy se změní vaše diskusní stránka nebo jakákoli stránka ve vašem seznamu sledovaných stránek. Možná budete chtít přidat osobní informace na vaší uživatelké stránce (viz Melův profil jako příklad).

Další detaily

Podrobnější pokyny týkající se kultury úpravy wiki Fedory a některých šablon, které často používáme, naleznete v části Nápověda:Úpravy.

Nad vším ostatním

Buďte odvážní. Nebojte se před puštěním se do díla si zapamatovat všechna pravidla - ponořte se do toho s vědomím, že je toho hodně k učení a na své cestě se nebojte požádat o pomoc, případně o zpětnou vazbu. Lidé vás rádi opraví, pokud o to požádáte. Je lepší zkusit něco rychle udělat a pak se zeptat, jestli to máte správně (všechny úpravy na wiki se dají vrátit), než neudělat vůbec nic, protože se bojíte "udělat něco špatně". Rádi sledujeme, jak začátečníci zkouší nové věci a jak se učí a když potřebují nebo něco objevíme, rádi nabídneme pomocnou ruku.

Získání pomoci

Neváhejte položit lidem otázky na IRC nebo v mailových konferencích, jak něco udělat - zkušení lidé budou často více než rádi a podělí se s vámi o své triky.

Kanál #fedora na irc.freenode.net je obvykle dobré místo k nalezení lidí a položení otázek ohledně používání wiki. Závisí na tom, čeho se snažíte docílit, ale obecně jsou lidé na IRC schopni vám poradit, kam se konkrétně obrátit a kde můžete požádat o konkrétní pomoc. Nicméně začít hledat odpovědi na své dotazy na IRC kanálech je obecně dobrý první krok. Pokud je pro vás IRC něco nového, navštivte instrukce o IRC.