From Fedora Project Wiki

Projekt Fedora s potěšením oznamuje vydání nové verze operačního systému Fedora 18 ("Spherical Cow"). Fedora je tahounem v oblasti svobodných operačních systémů a vždy přináší inovativní funkce všem jejím uživatelům v šestiměsíčním cyklu vydávání nových verzí. A Spherical Cow je samozřejmě doposud to nejlepší vydání!

Můžete začít stahovat zde:

http://fedoraproject.org/get-fedora

Podrobnější informace o aktuální verzi Fedory můžete najít v tzv. poznámkách o vydání.

http://docs.fedoraproject.org/en-US/Fedora/18/html/Release_Notes/

Co je nového ve Fedoře 18?

Projekt Fedora je rád, že vám může předvést novinky pro všechny typy využití, od tradičních pro uživatele osobních počítačů, přes systémovou administraci, vývoj, cloud a mnohé další. Některé z nich by rozhodně neměl přehlédnout nikdo instalující Fedoru a zaslouží si vlastní představení.

Uživatelské prostředí Anacondy, instalátoru systému, je od základů přepracované. Zažívá svůj debut právě ve Fedoře 18 a přináší výrazné zlepšení přívětivosti instalačního procesu. Princip takzvaného hub-a-spoke modelu zjednodušuje instalaci obzvláště pro nové uživatele díky zjednodušení celého procesu a voleb. Pokročilejší uživatelé a systémoví administrátoři mohou samozřejmě stále využít všechny komplexní možnosti instalátoru. Celkový vzhled a princip ovládání prošel výraznou modernizací a přináší tak moderní, čistý a srozumitelný vizuální dojem z instalace. Přestože by měl nový instalátor fungovat pro většinu uživatelů a pro většinu konfigurací, může dojít k několika, pro první verzi tohoto rozsahu, nevyhnutelným problémům: projděte si prosím známá omezení způsobené návrhem nového UI ve Fedoře 18 a významné problémy s aktuální verzí instalátoru.

O upgrade z předchozích verzí Fedory se nyní stará nástroj s názvem FedUp (Fedora Upgrader). Fedup nahrazuje jak pre-upgrade, tak i upgrade pomocí DVD - tedy metody používané v nedávné minulosti. Velká část upgrade procesu nyní běží ve speciálním režimu systemd.

Samozřejmě, co by to bylo za oznámení bez seznamu fantastických novinek, které můžete najít ve Fedoře 18:

Pro desktopové uživatele

Pokud vám záleží na možnosti vybrat si uživatelské prostředí dle svých představ, Fedora je ta pravá distribuce pro vás. Fedora 18 obsahuje:

 • GNOME 3.6 Nejnovější verze prostředí GNOME přináší vylepšený systém upozornění, podporu pro Microsoft Exchange a Skydrive a mnoho dalších novinek. Více informací se dozvíte v poznámkách k vydání GNOME 3.6.
 • KDE Plasma Workspaces 4.9 KDE Plasma Workspaces obsahuje spoustu novinek a vylepšenou stabilitu a výkon včetně řady vylepšení ve správci souborů Dolphinu, Konsoli a okennímu správci KWin.
 • MATE Desktop MATE přináší uživatelům klasické uživatelské prostředí ve stylu GNOME 2.x. Je vhodné pro všechny uživatele klasického GNOME a dalších alternativ ke GNOME 3, jako je např. Xfce.
 • Cinnamon Uživatelé Fedory mají k dispozici i Cinnamon, pokročilé uživatelské prostředí postavené na GNOME 3. Cinnamon přináší všechny pokročilé vlastnosti GNOME s tradičním ovládáním.
 • Xfce 4.10 je lehké a jednoduše použitelné uživatelské prostředí, které ve verzi 4.10 přináší mnoho oprav a vylepšení, včetně nového editoru MIME typů, předělaného xfce4 spouštěcího dialogu, vylepšených nastavený myši, panelů v manažeru souborů Thunar, možnosti tzv. tile oken v xfwm4. Mimo všech těchto změn a vylepšení, Xfce pokračuje v zlepšování bez toho, aby se pletlo do vaší cesty.

Mimo uživatelská prostředí vám Fedora 18 nabídne...

 • Vylepšenou správu uložišť SSM (System Storage Manager) je jednoduše použitelný nástroj pro příkazovou řádku, který sjednocuje přístup k dalším nástrojům pro správu uložišť. Zařízení, storage pooly, volumy a snapshoty mohou být spravovány jedním nástrojem, se stejnou syntaxí pro správu vašeho uložiště. (A to se hodí i systémovým administrátorům).

Pro vývojáře

Pro vývojáře přináší Fedora několik lákavých vylepšení:

 • Čerstvé verze programovacích jazyků Používáte Perl, Rails, or Python? Všechny tyhle tři programovací jazyky byly aktualizovány ve Fedoře 18. Máme pro vás Rails 3.2, Python 3.3 a Perl 5.16.
 • Clojure Clojure se dočkalo více lásky ohledně dalších balíčků s nástroji, včetně sestavujícího nástroje Leinengen, Clojure knihoven and frameworků, včetně Korma a Noir.
 • DragonEgg optimalizuje GCC DragonEgg je plugin pro GCC překladače, který umožňuje využití LLVM pro optimalizace a generování kódu. DragonEgg taky umožňuje využití GCC pro křížovou kompilaci na cílové architektury podporované LLVM bez potřeby specializovaných balíčků pro křížovou kompilaci.

Pro systémové administrátory

Spravujte vaši infrastrukturu pomocí těchto novinek:

 • Offline systémové aktualizace systém nyní může být aktualizován offline, což přináší stabilnější aktualizace kritických systémových komponent.
 • Vylepšení uložišť StorageManagement je kolekce nástrojů a knihoven pro správu SAN (storage area networks) a NAS (network attached storage).
 • Samba 4 je populární sada nástrojů pro sdílení souborů a tiskáren v heterogenních prostředích. Dlouho očekávaná Samba 4 přináší první svobodnou implementaci protokolů Active Directory a obsahuje nové skriptovací rozhraní a tím umožňuje přístup programů v Pythonu k interním rozhraním Samby.
 • Riak Na chyby tolerantní klíč-hodnota uložiště. Riak nabízí jednoduché operace a předvídatelné škálování jako NoSQL databáze.

Pro cloud a virtualizaci

Zde najdete několik novinek pro cloud a virtualizaci ve Fedoře 18:

 • Eucalyptus Eucalyptus se poprvé předvádí ve Fedoře a to ve verzi 3.2. Tato platforma je privátní on-premise Infrastructure-as-a-Service cloud a používá existující infrastrukturu k vytvoření škálovatelných a bezpečných s AWS kompatibilních cloudových zdrojů pro výpočty, síť a uložiště.
 • OpenStack S vydáním Folsom ve Fedoře 18 OpenStack pokračuje v tradici nejnovějších verzí v aktuální Fedoře. Tahle open source cloud platforma umožňuje nasazení vlastní cloudové infrastruktury pro privátní a veřejné cloudové nasazení. Heat, projekt inkubovaný v rámci OpenStack, je nyní k dispozici ve Fedoře 18 a nabízí API k orchestraci cloudových aplikací za využití souborových a webových šablon.
 • oVirt Engine Aplikace pro správu virtualizační platformy oVirt je nyní aktualizována na verzi 3.1. Tohle vydání obsahuje velké množství novinek, včetně podpory pro živé snapshoty, klonování virtuálních strojů ze snapshotů, kvóty atd.
 • Uspání a obnovení virtuálních hostů Virtuální stroje dostávají schopnost uspání a obnovení při zavření víka přenosného počítače, přes menu, případně příkazovou řádku.

A tohle je samozřejmě jen začátek. Pro kompletní seznam všech novinek ve Fedoře 18, navštivte:

http://fedoraproject.org/wiki/Releases/18/FeatureList

Stažení, upgrade, dokumentace a známé chyby

 • Nevynechejte nejlepší Fedoru, která kdy byla! Stáhněte si právě teď na:

http://get.fedoraproject.org/

 • Pokud upgradujete z předchozích verzí Fedory, podívejte se na:

http://fedoraproject.org/wiki/Upgrading

 • Pre-uprade byl ve Fedoře 18 nahrazen FedUpem, robustnějším řešením upgradů s aktualizacemi předchozích verzí Fedory tak, aby byl upgrade na Fedoru 18 co nejjednodušší.

Podívejte se úplných poznámek k vydání, příručky v nejrůznějších jazycích a poučte se o známých chybách a jak hlásit nové na:

http://docs.fedoraproject.org/

 • Vzhledem k tolika změnám, kterými prošel instalátor, doporučujeme přečíst si Instalační příručku:

http://docs.fedoraproject.org/en-US/Fedora/18/html/Installation_Guide/index.html

 • Všichni děláme chyby a Fedora není výjimkou. Známé chyby (a jak je obejít) jsou popsané v:

http://fedoraproject.org/wiki/Common_F18_bugs

Tahle stránka obsahuje informace o několika známých chybách v instalátoru, doporučujeme přečíst si ji před instalací Fedory 18.

Fedora Spins

Fedora spiny jsou alternativní verze Fedory upravené pro nejrůznější typy uživatelů skrze výběr nabízených aplikací, či dalších přizpůsobení. Od uživatelských prostředí až po spiny pro ty, kteří se zajímají o hraní, robotiku či design. Více informací o nabízených spinech najdete na:

http://spins.fedoraproject.org

Přispěvatelé

Mimo obligátní hlášení chyb ve Fedoře existuje mnoho způsobů, jak se zapojit do vývoje. Můžete překládat aplikace a další obsah, testovat, dávat zpětnou vazbu na aktualizace, psát a a editovat dokumentaci, dělat design a grafické návrhy, pomáhat na nejrůznějších promo akcích a balit svobodný software pro miliony uživatelů Fedory na celém světě. Pro začátek, navštivte http://join.fedoraproject.org!

Fedora 19

Ačkoliv Fedora 18 bude nadále aktualizována - jak skrze opravy chyb, tak nová vylepšení - naše další vydání, Fedora 19, je již několik měsíců aktivně vyvíjeno. Prvotní plán pro její vydání je konec května 2013, ale konečný termín bude znám na základě plánování:

https://fedoraproject.org/wiki/Releases/19/Schedule

Nadále nepodporovaná funkcionalita

Fedora vždy obsahovala velké množství funkcionality, ale občas i z té musíme trošku odebrat. Zde je seznam věcí, které byly odebrány v této verzi:

Kontakty

Doplňující informace pro tisk najdete zde:

https://fedoraproject.org/wiki/Press