From Fedora Project Wiki
O Fedoře
Sdělení vize: Naše vize.
Základy: Naše základní hodnoty.
Přehled: Naše mise.
Cíle: Naše konkrétní cíle.
Uživatelská základna: Naši uživatelé.


Co je Projekt Fedora?

Projekt Fedora je partnerství členů komunity svobodného software z celého světa. Projekt Fedora buduje komunity otevřeného softwaru a produkuje distribuci Linuxu s názvem "Fedora".

Naše mise

Posláním Projektu Fedora je vedení zlepšování svobodného a open source softwaru a jeho obsahu na základě spolupracující komunity.

Prvky mise Fedory

Tři prvky této mise jsou jasné:

 • Projekt Fedora se vždy snaží vést, nikoliv následovat.
 • Projekt Fedora neustále usiluje o vytváření, zlepšení a šíření svobodného / bezplatného kódu a obsahu.
 • Projekt Fedora uspěje díky sdílení akcí ze strany mnoha lidí v celé naší komunity.

Uživatelská základna (též známé jako cílové publikum)

Naším dalším cílem je snaha vytvořit distribuci, která není jen otevřená příspěvkům, ale také slouží potřebám širokého publika uživatelů. Plněním běžných potřeb širokého publika podporuje Fedora šíření svobodného softwaru, pochopení svých metodik a účast na jejích procesech.

Naše základní hodnoty

Základní hodnoty projektu Fedora, či jen základy, jsou uvedeny na jejich vlastní wiki stránce.

Naprosto věříme v pevné kořeny, které vytvořily všechny složky našeho operačního systému a z tohoto důvodu dokážeme zaručit, že bude Fedora vždy zdarma pro všechny a všude k použití, úpravám a distribuci.

Naše komunita

Fedora je víc než jen kus software. Je to komunita přispěvatelů z celého světa, včetně dobrovolníků a zaměstnanců společnosti Red Hat, kteří pracují mezi sebou navzájem k prosazení zájmů volného pohybu kultury. K účasti jsou zváni všichni, bez ohledu na schopnosti daného člověka, v naší komunitě máme místo pro i vás! Komunita Fedory zahrnuje softwarové inženýry, umělce, správce systémů, webové designery, spisovatele, mluvčí a překladatele -- z nichž všichni vám rádi pomůžou začít.

Domníváme se, že všichni přispěvatelé by se měli vůči sobě chovat skvěle. Vytvořením prostředí pro konstruktivní přispívání můžeme efektivně a úspěšně porovnávat a vyzývat různé nápady pro nalezení nejlepšího řešení vedoucí k pokroku, zatímco budujeme velikosti, různorodost a sílu naší komunity.

Naše metoda

Fedora je centrem pro inovace ve svobodném a open source softwaru a vytváří komunity zahrnující přispěvatele všeho druhu -- vývojáře, dokumentaristy, umělce, systémové administrátory a další nadšence svobodného a open source software -- setkávají se, aby posunuli ekosystém ku prospěchu všem. Komunita Fedory přispívá vším, co vybuduje, zpět do svobodného a open source světa a dál uskutečňuje pokroky mající hodnotu pro mnohem širší komunitu, o čemž svědčí pravidelné a rychlé začlenění jejích funkcí do ostatních linuxových distribucí. Bez ohledu na to, kterou Linuxovou distribuci používáte, spoléháte na kód vytvořený v rámci projektu Fedora.

Naše správa

Stejně jako každá velká komunita, Fedora poskytuje několik úrovní vedení pomáhajících identifikovat způsoby, jak zlepšit a řešit konflikty na technických, organizačních a společenských úrovních. Cílem pro vedení komunity je zajistit minimum požadovaného dohledu a maximální podporu pro členy komunity za účelem dosažení úspěchu v prosazování společných cílů projektu Fedora. Z tohoto důvodu správa komunity do značné míry vychází z komunity samotné. Stránka Vedení je dobré místo pro start, pokud se chcete dozvědět informace o subjektech primární správy ve Fedoře a jejich funkcích.

Proč se projekt Fedora odlišuje?

Snažíme se vždy dělat správnou věc a poskytovat pouze svobodný a open source software. Budeme bojovat za ochranu a prosazování řešení, která může každý používat a distribuovat. Za tímto účelem používáme pouze svobodný a open source software k pohonu samotné infrastruktury Fedory. S ohledem na tuto skutečnost jsou všichni naši vývojáři zaměřeni na úzkou spolupráci s vývojovými týmy upstreamu, takže každý může těžit z naší práce a získat okamžitě přístup k našim změnám. Vzhledem k obrovskému množství inovací, které Fedora řídí, měl tento přístup významný a dlouhotrvající účinek. Mezi nedávné vývoje v rámci svobodného a open-source softwaru, které Fedora řídila, patří:

Platí to i naopak: Díky blízké spolupráci s upstream projekty a vývojovými týmy se Fedora často dostane k nejnovějšímu softwaru dřív, než kdokoli jiný. Z toho těží jak naše komunita, tak i upstream týmy, které získají nejen mnohem větší publikum, ale i více zpětné vazby.

Další pozoruhodnou odlišností Fedory je náš cíl posílit ostatní, aby pokračovali ve své vizi o tom, jaký by měl být svobodný operační systém. Fedora nyní tvoří základ pro odvozené distribuce jako je Red Hat Enterprise Linux, projekt Jeden laptop na dítě XO a DVD Živý obsah od Creative Commons.

A to není vše. Stejně tak je pro i jednotlivce snadné si vytvořit svou vlastní distribuci a to díky jednoduchým nástrojům remixování Fedory. Tyto nástroje umožňují rychle vybrat balíčky, které chcete a vytvořit živé obrazy pro CD/DVD nebo USB, či instalační disky. Některé z oficiálních verzí, které nazýváme "spiny" Fedory, tímto způsobem vyrostly, včetně:

 • Elektronická laboratoř Fedory (instalovatelné živé DVD)
 • Spin Fedora Xfce (instalovatelné živé CD)
 • Spin Fedora Hry (instalovatelné živé DVD)

Jsme přesvědčeni, že softwarové patenty škodí, jsou překážkou bránící inovacím ve vývoji softwaru a jsou v rozporu s hodnotami svobodného a open source softwaru. Zatímco by úzká integrace proprietárních a patenty zatížených komponent mohla zdánlivě zlepšit snadnost použití, nemá tato praxe v dlouhodobém horizontu pro komunitu žádný prospěch. Komunita Fedory dává přednost postupům, které z dlouhodobého hlediska prospívají pokroku svobodného softwaru před těmi, které zdůrazňují krátkodobou snadnost používání.

Vstup do Projektu Fedora

Líbí se vám to, co vidíte a chcete pomoct? To je snadné! Tato stránka má k dispozici všechny potřebné informace a nezapomeňte, že všichni naši přispěvatelé získají přístup k úžasným nástrojům, které jim pomohou dokončit jejich práci:

 • Lidé Fedory zajišťují bezplatný webový prostor pro hostování obsahu souvisejícího s Fedorou
 • Planeta Fedory je centrum blogů jednotlivých přispěvatelů, takže můžete vidět, co kdo dělá a čím se zabíva
 • Fedora Hosted je ideálním místem pro hostování vašich bezplatných a open source projektů
 • Fedora má vlastní Gobby server, takže můžeme s ostatními spolupracovat na dokumentech v reálném čase
 • Fedora Build systém pro budování vašeho software napříč různými architekturami
 • Dovednosti a zkušenosti stovek spolu-přispěvatelů projektu Fedora

Co je to distribuce Fedora?

Fedora je na Linuxu založený operační systém, který poskytuje uživatelům přístup k nejnovějšímu svobodnému a open source softwaru, ve stabilní, bezpečné a snadno spravovatelné podobě. Fedora je největším výtvorem z mnoha dalších svobodných softwarů vyvíjených v rámci projektu Fedora. Vzhledem ke své převaze se slovo "Fedora" často zaměňuje jak ve smyslu Fedora Projekt tak i ve smyslu operačního systému Fedora.

Jak získám distribuci Fedora?

Jednoduše, stačí navštívit tuto stránku a stáhnout ji. Lze ji vyzkoušet bez nutnosti instalace čehokoliv na svém počítači a to díky našim živým obrazům na CD nebo USB - v podstatě si dokonce můžete vytvořit živý USB flash disk z prostředí systému Windows!

Pokud máte pomalé připojení k internetu nebo připojení k internetu nemáte vůbec, pak lze ještě Fedoru dostat díky našemu dobrovolnickému programu Svobodná média.

Odkud vlastně přichází?

Od komunity lidí, kteří chtějí dávat skvělý bezplatný software k dispozici po celém světě. Napadlo vás něco, co byste chtěli dělat s Fedrou? Stáhněte si kopii a zkuste ji!