From Fedora Project Wiki

Čo je to projekt Fedora?

Projekt Fedora je partnerstvo členov komunity slobodného softvéru z celého sveta. Projekt Fedora buduje otvorený softvér a vydáva Linuxovú distribúciu nazývanú "Fedora".

Naša misia

Misiou projektu Fedora je viesť vývoj voľného a otvoreného softvéru a obsahu ako kooperujúca komunita.

Prvky misie Fedora

Tri elementy tejto misie sú jasné:

 • Projekt Fedora sa snaží vždy viesť, nie nasledovať.
 • Projekt Fedora sa snaží neustále tvoriť, zlepšovať a rozvíjať slobodný/voľný kód a obsah.
 • Projekt Fedora uspeje jedine pomocou zdieľania častí množstvom ľudí v našej komunite.

Naše základné hodnoty

Základné hodnoty projektu Fedora, alebo Nadácie, sú vysvetlené na ich vlastnej wiki stránke.

Pevne veríme v základné princípy, ktoré vytvorili všetky súčasti nášho operačného systému, a preto garantujeme, že Fedora bude vždy voľná pre každého, a kedykoľvek, aby ju mohol používať, upravovať a distribuovať.

Naša komunita

Fedora je viac ako len softvér. Je to komunita prispievateľov z celého sveta zahrňujúca dobrovoľníkov a zamestnancov spoločnosti Red Hat, ktorí pracujú spolu, aby tak propagovali záujmy hnutia slobodnej kultúry. Každý je vítaný a môže sa pripojiť, nezáleží na tom aké má zručnosti. V komunite je miesto pre každého. Komunita Fedory zahŕňa softvérových inžinierov,umelcov,systémových administrátorov, web-dizajnérov,dokumentaristov,hovorcov, a prekladateľov všetci z nich radi na začiatku pomôžu.

Veríme, že všetci prispievatelia by "by mali byť k sebe skvelí". Vytváraním prostredia pre konštruktívne príspevky, môžeme efektívnejšie a úspešnejšie porovnať a zhostiť sa rozdielnych myšlienok, aby sa našlo najlepšie riešenie pre vývoj, počas budovania veľkosti, rôznorodosti, a sily našej komunity.

Naša metóda

Fedora je centrom inovácií v otvorenom a voľnom softéri, a vytvára komunitu, kde sa prispievatelia všetkých druhov, vývojári, dokumentaristi, umelci, systémový administrátori, a ostatní priaznivci otvoreného a slobodného softvéru -spájajú, aby presadzovali ekosystém prosperity všetkých.

Fedora komunita prispieva všetkým, čo vytvorí, späť do slobodného a otvoreného sveta. Pokračuje, aby vytvárala podporu hodnôt pre širšiu komunitu, čo dokázala pravidelným a rapídnym začleňovaním svojich funkcií a vylepšení do iných Linuxových distribúcii. Bez ohľadu na to, akú distribúciu používate závisíte na kóde vyvinutom v Projekte Fedora.

Prečo je Projekt Fedora iný?

Vždy sa snažíme robiť správnu vec, a poskytovať len voľný a otvorený softvér. Budeme bojovať za to, aby sme bránili a propagovali riešenia, ktoré môže ktokoľvek používať a distribuovať ďalej. Používame, dokonca, len slobodný a otvorený softvér, aby sme posilňovali infraštruktúru Fedory samotnej. S týmto na pamäti, sa všetci naši vývojári sústreďujú na prácu úzko spojenú s upstream vývojovým tímom, aby každý mohol mať úžitok z našej práce a každý mohol mať prístup k našim zmenám tak rýchlo, ako sa len dá. Kvôli veľkému množstvu inovácií, ktoré riadi Fedora, toto zameranie malo významný a dlhotrvajúci efekt. Niektoré z posledne vyvinutých v slobodnom a otvorenom softvéri, ktoré riadila Fedora sú:

Opak je tiež pravdou: priľnievaním bližšie k upstream vývojovému tímu, Fedora často dostáva najnovší softvér skôr, ako ktokoľvek iný. Nielen toto je výhodou našej komunity, ale taktiež je výhodou, že upstream tím nám poskytuje viac priaznivcov a väčšiu spätnú väzbu od nich.

Ďalší obrovský rozdiel Fedory je náš cieľ - povzbudiť iných, aby uvažovali nad tým, čím by slobodný operačný systém mal byť. Fedora formuje základy pre odvodené distribúcie, ako Red Hat Enterprise Linux, One Laptop per Child XO, a projekt Creative Commons' Live Content DVD.

A to nie je všetko. Je také jednoduché vytvoriť si vlastnú distribúciu, začo môžeme ďakovať jednoduchým Remixovacím Nástrojom Fedory. Tieto nástroje umožňujú rýchly výber želaných balíčkov, a vytvorenie obrazov tzv. Live CD/DVD alebo USB, alebo inštalačných diskov. Niektoré oficiálne verzie alebo to čo voláme "spins" vyrástli takýmto spôsobom, zahŕňajúc:

 • Fedora Electronic Lab (inštalovateľné Live DVD)
 • Fedora Xfce Spin (inštalovateľné Live CD)
 • Fedora Games Spin (inštalovateľné Live DVD)

Veríme, že Softvérové patenty sú škodlivé, a sú prekážkou k inováciám vo vývoji softvéru, a v rozpore s hodnotami slobodného a otvoreného softvéru. Pokým striktne integrované proprietárne a patentom zaťažené komponenty môžu na pohľad zlepšiť použiteľnosť, takéto praktiky neprinášajú do komunity z dlhodobého hľadiska žiadny prospech. Fedora komunita dáva prednosť prístupom, ktoré sú prínosom pre rozvoj slobodného softvéru v budúcnosti, pred tými, ktoré vyzdvihujú krátku časovú jednoduchosť používania.

Ako sa pridať k projektu Fedora

Máš rád všetko to, čo vidíš a chceš pomôcť? Je to jednoduché! Táto stránka obsahuje všetky informácie, ktoré sú potrebné. Nezabudni, že všetci prispievatelia dostanú prístup k nejakým strašným nástrojom, aby im pomohli dokončiť ich prácu:

 • Ľudia Fedory poskytujú slobodný webový priestor pre hosting Fedora obsahu.
 • Planéta Fedora je zoskupenie blogov prispievateľov takže môžete vidieť, čo majú všetci v úmysle
 • Fedora Hosted je perfekná pre umiestnenie slobodných a otvorených projektov
 • Vlastný Gobby server, dokážeme spoločne pracovať na dokumentoch v reálnom čase
 • Fedora Build systém pre tvorbu softvéru pre rôzne architektúry
 • Zručnosti a skúsenosti tisícov prispievateľov Fedory!

Čo je Distribúcia Fedora?

Fedora je operačný systém na báze Linuxu, ktorý poskytuje používateľom prístup k najnovšiemu slobodnému a otvorenému softvéru, v stabilnej, bezpečnej a jednoducho manažovateľnej forme. Fedora je najväčším z množstva výtvorov slobodného softvéru Projektu Fedora. Vďaka jej prevahe, slovo "Fedora" sa často používa zameniteľne tak vo význame Fedora projekt, ako i operačný systém Fedora.

Používateľská základňa

K našim ďalším cieľom patrí, že sa usilujeme vytvoriť distribúciu ktorá je nielen otvorená pre prispievateľov, ale zároveň potrebám širokej verejnosti používateľov. Vyhovením bežným potrebám širokej verejnosti, Fedora podporuje rozširovanie slobodného softvéru, pochopenie je metodológie, a participáciu v jej procesoch.

Ako sa dostanem k distribúcii Fedora?

Jednoducho, stačí navštíviťtúto stránku a stiahnuť ju. Môžete si ju vyskúšať bez toho, aby ste museli čokolvek inštalovať do Vášho počítača, vďaka našim Live obrazom diskov CD alebo USB - v skutočnosti si môžte vytvoriť LiveUSB disk vo Windows-e.

V prípade, že máš pomalé internetové pripojenie prípadne žiadne internetové pripojenie, stále sa vieš dostať k Fedore, vďaka nášmu dobrovoľníckemu tzv. Free Media Programu.

Odkiaľ pochádza?

Od komunity ľudí, ktorí chcú pracovať pre slobodný softvér po celom svete. Napadlo Ťa niečo, čo by si chcel robiť s Fedorou? stiahni si kópiu.